شهر از یاد رفته

غزلک! هر جا برم ترانه یعنی اسم تو

سیب تعارف کرده بود از پشت پنجره، دست هایش را گذاشته بود زیر  ِ چانه اش و زل زده بود به آن سوی ِ پنجره، حالا وسط ِ بهار برف کجا بود دختر؟

- اما باید برف بیاید، به خاطر  ِ من نه، به خاطر  ِ مردی که سال هاست یادش رفته رد ِ گام هایش روی ِ برف هیچ وقت موازی نبوده اند.

- اما این وقت ِ سال برف نمی بارد دختر...

- چرا هیچ وقت آدم برفی ها پا ندارند؟ شاید اگر پا داشتند می رفتند جایی که همیشه برف بیاید، کاش برف بیاید، نه به خاطر  ِ من، نه حتا به خاطر  ِ آن مرد، اگر برف ببارد یک آدم برفی درست می کنم که پا داشته باشد، این سیب را هم می گذارم داخل روسری ام و آویزان می کنم دور  ِ گردنش تا هروقت گرسنه اش شد گاز بزند به گردن بندش...

- آسمان پر  ِ ستاره است، امسال زمستان هم برف ِ درستی نبارید، حالا تو می خواهی این وقت ِ سال...

- اگر از آسمان ستاره ببارد، آدم ستاره ای درست می کنم، آن وقت کمکم می کنی دوباره بفرستیمش به آسمان؟ ...

 

***

 

برف بود یا ستاره، نمی دانم، تنها می دانم آن شب تمام  ِ زمین سپید پوشیده بود، پشت ِ پنجره یک روسری ِ سپید گره خورده بود دور  ِ یک سیب و ردی ناموازی روی ِ سپیدی ها مانده بود...

 

پانوشت های ِ نامربوط:

1- سیزده را در گورستان به در کردم، تنهای ِ تنها، به یاد ِ تمام  ِ سیزده به درهای ِ کودکی دلم می خواست این بار هم جمع مان جمع باشد، تو باشی، مادربزرگ باشد، میان ِ آن همه شقایق راه برویم و رد ِ نگاه ِ شقایق ها را بگیریم و داریوش بخوانیم... جایت خالی زدم زیر  ِ آواز، تو نبودی که بخندی و بگویی داریوش اگر می شنید خودکشی می کرد، شام  ِ مهتاب را خواندم و تو نبودی که بعضی جاهایش را با من دم بگیری و بخوانی، پیرمرد وقتی دید دارم از قبرها عکس می گیرم گفت پسرم از زندگی عکس بگیر و من عکسش را گرفتم، بیچاره با آن لبخند ِ محوش در عکس مرده است انگار...

 

2- صدای ِ روزبه نعمت اللهی از آن صداهایی است که آدم برای ِ دوست داشتنش دلیل نمی خواهد، بغض ِ صدایش را می شود ساعت ها شنید بی آن که خسته شد، موسیقی ِ ترانه هایش هم شنیدنی است، اما کاش در انتخاب ِ ترانه کمی وسواسش را بیشتر کند.

 

3- طهران، تهران را در جشنواره دیدم، هیچ کدام از اپیزودهایش به دلم ننشست، اگر از اولی پانته آ بهرام و از دومی صدای ِ رضا یزدانی و حضور  ِ همیشه موثر  ِ فرهاد قائمیان را می گرفتی دیگر هیچ چیز نداشتند، اما نقدهای ِ شماره ی ویژه ی نوروز  ِ مجله ی فیلم درباره ی ِ این فیلم را هرکس که فیلم را ندیده بخواند گمان می کند که یکی از شاهکارهای ِ تاریخ ِ سینما را از دست داده است، منتقدین ِ این مجله درباره ی ِ محاکمه در خیابان ِ کیمیایی چنان شمشیر را از رو بستند و کیمیایی را محاکمه کردند که داد ِ جواد طوسی درآمد. کاش گاهی هنگام  ِ اکران برخی فیلم ها نام  ِ کارگردان را از عنوان بندی حذف کنند و بعد از همین منتقدین بخواهند تا نقدی بر آن فیلم بنویسند، آن وقت نقدهای شان خواندنی تر می شود!

 

4- عباس کیارستمی در جلسه ی پرسش و پاسخ بعد از اکران ِ فیلمش ((شیرین)) در نمایشگاه تصویر  ِ سال و جشنواره فیلم تصویر، در جواب ِ یکی از تماشاگران که گفت تنها جذب ِ بازیگران ِ فیلم شده، گفت: متاسفانه شما بدترین تماشاگران ِ فیلم هستید. کاش کیارستمی نظرش را راجع به تماشاگران ِ ایتالیایی هم که اواسط ِ فیلم سینما را ترک کردند و خواهان ِ پس گرفتن ِ پول ِ بلیت شان بودند می فرمود.

 

5- کسانی که سینما را دوست دارند و اهل ِ خاطره بازی هم هستند مجله ی 24 را از دست ندهند، این مجله که تا چندی پیش ضمیمه ی همشهری ماه بود سه شماره است که به صورت مستقل چاپ می شود، مجله ای که هیچ کدام از صفحه هایش سرسری پر نشده اند و کیفیتش نیز چشم نواز است.

 

6- کارهای ِ احمقانه ی ِ زیادی در زندگی ام انجام داده ام، آخرینش ترک کردن سیگار است که هیچ وقت نتوانستم برای ِ انجامش دلیل ِ منطقی بیاورم اما انجامش دادم.

 

7- علی اکرم خانه ای را از نزدیک می شناسم، سر به زیر است و نجیب، خط  ِ خوبی هم دارد، گزیده ای از شعرهایش را انتشارات فصل پنجم تحت عنوان ((انسان در آینه)) چاپ کرده است، هوس ِ غزل کردید شعرهایش را بخوانید.

 

سالی گذشت خـــوب مـن آخر نیامدی

همـــراه ِ بــال بـــال ِ کبـــــوتر نیامـــدی

 

گفتی که با بهــــار می آیی و عــــاقبت

از بــاغ های ِ سبز  ِ مشجــــر نیـــامدی

 

تــــا خواستم کمی قلمم از تــو پر شود

بـــر صفحه های ِ خالی ِ دفتر نیــــامدی

 

از وصف ِ عاشــــقانه و شرح ِ تو عاجزند

این چشم های ِ دوخته بر در ... نیامدی

 

ای ابتدای ِ زمزمه ای تــا همیشه سبز

رفتی ولـــی ز دیـــده و دیگـــر نیامـدی

 

8- پانوشت ها طولانی شد، بازگردید به سر  ِ سطر و یک بار دیگر اصل را بخوانید، غزل ِ علی اکرم هم به چند بار خواندن می ارزد.

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ توسط بامداد نظرات ()
قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت